15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü
20 Eylül 2022

15 EYLÜL DÜNYA PROSTAT KANSERİ FARKINDALIK GÜNÜ

Prostat, bir salgı bezidir. İdrar torbasının (mesane) hemen altında yer alan, içerisinden idrar kanalının geçtiği ve ayrıca spermleri testislerden getiren tüplerin açıldığı bir organdır. Prostat kanseri, prostat dokularında malign (kanser) hücrelerinin oluştuğu bir hastalıktır. Erkek kanserleri arasında akciğer kanserinin ardından en sık izlenen ikinci kanser türüdür.

Risk Faktörleri, 

 • Yaş: Prostat kanseri 40 yaşın altındaki erkeklerde nadir olup 50 yaş sonrasında görülme riski hızla artar.
 • Ailesel Yatkınlık: Ailede prostat kanseri olması hastalığa yakalanma riskini iki katından fazla artırır.
 • Diyet: Çok fazla süt ürünü tüketen veya gıda ya da besin takviyesi yoluyla çok fazla kalsiyum tüketen, doymuş yağlardan (hayvansal gıdalarda bulunan yağlar, margarin, kuyruk yağı) ve kırmızı etten zengin, sebze meyveden fakir beslenme alışkanlığının prostat kanseri riskini arttırır.
 • Kimyasal maruziyetler: Kimyasallara maruz kalabileceklerine dair bazı kanıtlar mevcuttur.

Belirtileri,

 • Yavaş veya zayıf idrar akışı,
 • Sık idrara çıkma,
 • İdrarda veya menide kan varlığı ,
 • Kemiklere yayılımı sonucu görülen kalça, sırt,  göğüs ağrıları,
 • Bacaklarda veya ayaklarda zayıflık ya da uyuşukluk hissi.

Tarama, prostat kanseri erken tanı konulabilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır. Erken tanıda önerilen başlıca iki yöntem vardır:

 • Prostat kanseri, bir erkeğin kanındaki prostat spesifik antijen (PSA) seviyelerinin test edilmesiyle sıklıkla erken dönemde saptanabilir.
 • Prostat kanserini bulmanın bir diğer yolu, prostatın muayenesi (rektal tuşe, parmakla rektal muayene)dir.

Tanı, hastalığın kesin tanısı biyopsi ile konur. Genel olarak erkeklerin 50 yaşından itibaren, birinci derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin ise 40 yaşından itibaren üroloji uzmanına düzenli olarak muayene olması ve kanda prostat spesifik antijen (PSA) testini yaptırması, erken tanı konulması açısından önem arz etmektedir.

Tedavi, kanserin evresi ve özelliklerine göre farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Kişinin belirli aralıklarla izlenmesi, prostatın tamamının ameliyatla çıkarılması veya ışın tedavisi (radyoterapi) erken evrelerde uygulanabilir. Daha ileri evrelerde hormon tedavisi veya ilaç tedavisi (kemoterapi) gerekli olabilir.

Önleme, prostat kanserini önlemenin kesin bir yolu yoktur ve yaş, etnik köken ve hastalığa ait aile öyküsü varlığı gibi bazı değiştirilemez risk faktörleri söz konusudur. Ancak riski azaltmaya yardımcı olabilecek bazı şeyler vardır: düzenli fiziksel aktivite, sağlıklı bir kiloda kalmak, sebze oranı yüksek ve yağ oranı düşük bir diyet, prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir.


PROSTAT KANSERİ HAFTASI.pptx